Wrocław

Wrocław to jedno z najstarszych miast terenu obecnej Polski. Pod względem liczby ludności jest czwartym miastem w Polsce. Jest historyczną stolicą Dolnego Śląska i stolicą województwa dolnośląskiego. Jest prężnym ośrodkiem życia kulturalnego, akademickiego i naukowego. Swoją dogodną lokalizacja i dobrą infrastrukturą przyciąga inwestorów, będąc dużym centrum biznesowym, miastem nowoczesnym i szybko rozwijającym się. W roku 2016 Wroclaw nosił prestiżowe miano Europejskiej Stolicy Kultury.

Pomimo dużych zniszczeń wojennych, we Wrocławiu zachowała się część budowli w stanie oryginalnym. Wielu innym zabytkom historycznym przywrócono świetność w okresie ostatnich dziesięcioleci. Wroclaw odzyskał klimat miasta o długowiekowej tradycji, a nowoczesna architektura wielu nowych projektów harmonijnie wkomponowuje się w całość o niepowtarzalnym uroku.

Trasy turystyczne koncentrują się w okolicach historycznego Rynku i Ostrowa Tumskiego, prowadzą przez promenady wzdłuż Odry od okolic Uniwersytetu Wrocławskiego w okolice Mostu Grunwaldzkiego (najdłuższy wiszący most w Polsce), do Hali Stulecia (zabytek światowego dziedzictwa UNESCO) i położonych w pobliżu Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej i terenów wrocławskiego ZOO.

Wiele jest we Wrocławiu zabytków historycznych wartych zobaczenia. Równie ciekawe i warte odwiedzenia sa liczne muzea, wystawy i galerie artystyczne, Opera Wrocławska, niedawno otwarte Narodowe Forum Muzyki, Ogród Botaniczny, Ogród Japoński czy tez wrocławskie ZOO z Afrykarium.

Spacerując po Wrocławiu musimy mieć oczy szeroko otwarte i zachować czujność. Na trotuarach, latarniach, parapetach i gzymsach budynków możemy spotkać Wrocławskie Krasnale, którym miasto tak przypadło do gustu, że ich ilość rośnie z roku na rok. Turystów, którzy zechcą gdzieś przysiąść, aby odpocząć od nadmiaru wrażeń, zapraszają liczne kawiarenki i lokale gastronomiczne.

Wrocław jest obecnie prężnym ośrodkiem sportu szachowego. Wiele wrocławskich klubów szachowych, Młodzieżowych Domów Kultury oraz szkół prowadzi zajęcia szkoleniowe dla dzieci i młodzieży. W klubach regularnie odbywają się turnieje dla miłośników szachów o rożnym poziomie umiejętności.

Szachistów zainteresować może fakt, że już przedwojenny Wroclaw (Breslau) był silnym ośrodkiem szachowym. Mieszkali tu miedzy innymi szachiści międzynarodowej sławy: Adolf Anderssen (uważany przez kilka lat za najsilniejszego szachistę na świecie), Johannes Zukertort oraz Siegbert Tarrasch. Również w Breslau urodził się mistrz świata w latach 60-tych w szachach korespondencyjnych Horst Rittner (ur. 1930).