Wrocławski Festiwal Szachowy 2017

Wrocławski Festiwal Szachowy 2017 został rozegrany w dniach 10.-15.08.2017, bezpośrednio po wielkiej imprezie – Mistrzostwach Polski Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych – goszczących w 2017 roku we Wrocławskiej Hali Stulecia.

W skład Wrocławskiego Festiwalu Szachowego 2017 weszły dwa główne turnieje: Wrocław OPEN 2017 oraz
32. Memoriał Czesława Błaszczaka. Dodatkowym, ale również bardzo atrakcyjnym wydarzeniem, był turniej szachów błyskawicznych GRRamy. BLITZ Cup.

Areną zmagań Wrocławskiego Festiwalu Szachowego była nowoczesna hala sportowa najbardziej szachowej szkoły w Polsce – Gimnazjum nr 13 im. Unii Europejskiej.

Sukcesem organizacyjnym zarówno pod względem frekwencji, jak i różnorodności i poziomu sportowego uczestników okazał się główny turniej festiwalu – Wrocław OPEN 2017. W turnieju uczestniczyło 91 zawodników, reprezentujących 8 krajów (Polska, Słowacja, Niemcy, Ukraina, Belgia, Holandia, Singapur, Austria).

Turniej Wrocław OPEN 2017 miał bardzo mocną obsadę, wystąpiło w nim m.in. dwóch arcymistrzów międzynarodowych oraz 6 zawodników legitymujących się tytułami międzynarodowymi. Dzięki udziałowi zawodników utytułowanych, w naszym turnieju istniała możliwość wypełnienia normy na tytuł międzynarodowy. Warto podkreślić, że był to największy i najsilniejszy otwarty turniej szachów klasycznych rozegrany we Wrocławiu w minionym roku.

Losy zwycięstwa w turnieju ważyły się do ostatniej rundy. Ostatecznie najlepszy okazał się Wałbrzyszanin Paweł Kowalczyk, a kolejne miejsca przypadły gościom z zagranicy – drugie miejsce zajął Artem Omelja (Ukraina) , a trzecie Ashvin Sivakumar (Singapur).

Ciekawy wydarzeniem Wrocławskiego Festiwalu Szachowego był turniej skierowany wyłącznie do juniorów – Memoriał Mistrza Czesława Błaszczaka, rozgrywany już po raz 32. Memoriał, upamiętniający zasłużonego wrocławskiego nauczyciela i trenera szachów, rozegrany został w trzech grupach wiekowych – do 8, 11 i 14 lat. Łącznie uczestniczyło w nich 39 zawodników, zarówno wrocławskich jak i przyjezdnych z kraju i zagranicy.

Atrakcją dla uczestników, a również dla kibiców był turniej szachów błyskawicznych GRRamy BLITZ Cup. Dzięki temu turniejowi liczba reprezentowanych krajów we Wrocławskim Festiwalu Szachowym wzrosła do 11 – wystąpili goście z Egiptu oraz Białorusi. Szachy błyskawiczne to najbardziej atrakcyjna dla kibiców odmiana szachów ze względu na bardzo skrócony czas do namysłu – zawodnicy muszą bardzo szybko wykonywać posunięcia, dzięki czemu do partii szachów wkrada się wiele interesujących idea, ale przez to nawet najlepszym zdarzają się błędy.

W turnieju błyskawicznym GRRamy BLITZ Cup zwyciężył mieszkający we Wrocławiu, Arcymistrz międzynarodowy Wojciech Moranda – aktualny Mistrz Polski w Szachach Błyskawicznych.

WROCŁAWSKI FESTIWAL SZACHOWY 2017

W LICZBACH

167 łączna liczba uczestników:
91 – Wrocław OPEN
39 – Memoriał Mistrza Czesława Błaszczaka
37 – turniej błyskawiczny GRRamy.pl BLITZ

11 liczba reprezentowanych krajów:
Polska, Ukraina, Holandia, Niemcy, Słowacja, Belgia, Austria, Singapur, Norwegia, Białoruś, Egipt

3 liczba Arcymistrzów występujących we Wrocławskim Festiwalu Szachowym

12 liczba startujących z tytułami międzynarodowymi

99 liczba zawodników posiadająca ranking Międzynarodowej Federacji Szachowej

13 zawodników podwyższyło swoje kwalifikacji szachowe zdobywając normy na wyże kategorie lub tytuły szachowe

767 łączna liczba rozegranych partii szachów we Wrocławskim Festiwalu Szachowym

WYNIKI:

Wrocław OPEN 

Memoriał Mistrz Czesława Błaszczaka: