Historia silników komputerowych w szachach

W całej historii szachy były kilkakrotnie rewolucjonizowane.

Pod koniec XIX wieku pierwszy mistrz świata Wilhelm Steinitz sprowokował swoich przeciwników do energicznych ataków i położył podwaliny pod szachy pozycyjne.

W połowie XX wieku szósty mistrz świata Michaił Botwinnik zaczął poświęcać ogromną ilość czasu na przygotowanie fizyczne i szachowe przed turniejami i meczami, zapowiadając erę ścisłego szachowego profesjonalizmu.


W latach 70., w dużej mierze pod wpływem jedenastego mistrza świata Roberta Jamesa Fischera, teoria otwarcia przeszła ogromne zmiany. Wprowadzono nowe systemy otwierania i odkryto nowe pomysły w starożytnych systemach otwierania, demonstrując niewyczerpaną naturę szachów. Jednak nic innego nie zrewolucjonizowało szachów tak bardzo, jak pojawienie się silników szachowych komputerowych.

W dzisiejszych czasach nawet najwięksi nowicjusze znają terminy „Stockfish” i „Rybka” (zwłaszcza gdy wykrzykują swoje imiona na czatach online podczas dopingowania partii czołowych szachistów). Nawet komputer szachowy w telefonie komórkowym jest dziś silniejszy niż arcymistrz. Nic dziwnego, że gracze zaczęli ich używać jako narzędzia i uczyć się od nich. Mimo że wszyscy traktujemy komputerowe silniki szachowe jako coś normalnego i używamy ich na co dzień, większość z nas nie jest zaznajomiona z wyzwaniami i problemami, z którymi musiały się zmierzyć poprzednie pokolenia, aby je stworzyć. Kto wymyślił pierwszy komputerowy silnik szachowy? Jak długo trwało, zanim komputery stały się silniejsze od ludzi? Jaka jest różnica między klasycznymi komputerowymi silnikami szachowymi a Alpha Zero firmy Google? W tym artykule odpowiemy na te pytania i przyjrzymy się bliżej historii silników szachowych komputerowych.

XVIII WIEK: TURCJA

W 1769 francuski iluzjonista Francois Pelletier występował przed Marią Teresą z Austrii w pałacu Schönbrunn w Wiedniu. Wśród gapiów był węgierski wynalazca i pisarz Wolfgang von Kempelen. Zainspirowany występem Pelletiera, Kempelen natychmiast zaczął budować wynalazek, który później stał się jednym z najbardziej znanych oszustw w całej historii.

W następnym roku, w 1770, dokładnie w tym samym miejscu Kempelen wystawił Turka – pierwszy w historii automat do gry w szachy. Jego skomplikowana konstrukcja składała się z kilku przedziałów z różnymi mechanizmami operacyjnymi. Zawierał naturalnej wielkości model człowieka ubranego w tradycyjne orientalne stroje (stąd jego nazwa).

Turek potrafił samodzielnie grać w szachy i pokonywać ludzkich przeciwników. Był nawet w stanie rozpoznać nielegalne ruchy i zmusić przeciwników do ich wycofania. Na jednej wystawie rozwiązał nawet trudną łamigłówkę rycerską wokół planszy. Był tylko jeden problem. To wszystko było fałszywe. Nie Turek wykonywał wszystkie ruchy. Był w nim ukryty człowiek.

Automat mechaniczny Turk. (źródło zdjęć: chessentials)

Widzisz, podczas budowy Kempelen przewidział kilka ukrytych przegródek, wystarczająco dużych, by zmieściły się osoby dorosłe. Zrobił nawet przesuwane korytarze, przez które człowiek mógł przejść z jednego przedziału do drugiego. Ważne było zachowanie iluzji – przed każdą wystawą Kempelen zapraszał publiczność do obejrzenia automatu, podczas którego operator maszyny pozostawał w ukryciu. I to zadziałało? Kempelen podróżował po Europie, prezentując swój wynalazek do 1804 roku. Po jego śmierci maszyna zmieniła kilku właścicieli i kontynuowała grę w szachy do 1854 roku, kiedy pożar w Filadelfii przypieczętował jej los. To zdumiewające, że za życia Turka nikt nie zdał sobie sprawy z oszustwa. Tak więc pierwszy komputerowy „silnik” szachowy był wielkim sukcesem komercyjnym. Jeśli jednak pominiemy kilka podobnych automatów, rozwój silników szachowych utknął w martwym punkcie na następne 100 lat. Prawdziwy przełom nastąpił dopiero na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych. I podobnie jak w przypadku wielu innych osiągnięć technologicznych, rolę katalizatora spełniło ważne wydarzenie historyczne.

Historia silników komputerowych w szachach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry