PODSTAWOWE RUCHY FIGUR W SZACHACH

KRÓLOWA

W szachach, tak samo jak w życiu, główne role odgrywają kobiece figury. Królowa jest najpotężniejszym kawałkiem drewna, jaki kiedykolwiek miał szachista. Na skali wartości figur wartość hetmana jest równa wartości dziewięciu pionków. Nic więc dziwnego, że królowa ma również największą swobodę ruchów. Hetman może poruszać się w dowolnym kierunku (pionowo, ukośnie lub poziomo) o jak najwięcej pól.

WIEŻA

Wieża to kolejny bardzo mocny kawałek, przewyższany jedynie przez „Jej Wysokość” Królową. Główną i jedyną różnicą jest to, że wieża nie może poruszać się po przekątnej. Ruch w jednym z dwóch pozostałych kierunków jest możliwy dla nieograniczonej liczby pól. W konsekwencji jego wartość na skali wartości figur jest równa wartości pięciu pionków.

GONIEC

Prawdopodobnie najłatwiejszą definicję ruchu gońca można przedstawić za pomocą następującego równania: Goniec = Królowa – Wieża; Jeśli dodanie wyrażeń matematycznych pozostawiło cię w takim samym stanie zamętu jak poprzednio, pozwól mi rozwinąć. Biskup to figura, która porusza się tylko po przekątnej przez nieskończoną liczbę pól. Nic więc dziwnego, że w skali wartości figur goniec jest niższy niż wieża, a jego wartość jest równa wartości trzech pionków (chociaż niektórzy mogą twierdzić, że jego wartość wynosi raczej trzy i pół pionka, wolałbym nie wpisywać tej dyskusji tutaj).

SKOCZEK

Skoczek to pionek, który powoduje najwięcej zamieszania u początkujących (i nie tylko początkujących), ponieważ jest to jedyny pionek, który może przeskoczyć inne pionki. Najłatwiejszym wyjaśnieniem ruchu skoczka jest użycie alfabetu. Wiem, że wygląda na to, że wróciłeś do podstawówki (najpierw równania, teraz alfabet), ale wytrzymaj ze mną. Ze względu na podobieństwo ruchu skoczka ze słowem L, użycie alfabetu jest tutaj całkowicie słuszne. Ponieważ skoczek porusza się początkowo o dwa pola w kierunku poziomym i pionowym. A druga część tego ruchu polega na przesunięciu jednego kwadratu w kierunku prostopadłym. Jeśli ustna definicja jeszcze bardziej wprawiła cię w zakłopotanie (co prawdopodobnie spowodowało), spójrz na diagram przedstawiający ruch skoczka:

PODSTAWOWE RUCHY FIGUR W SZACHACH

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry