MAT LEGALA

Na drodze do szachowego mistrzostwa szachista zdobywa wiedzę o wielu mechanizmach ataku i wzorcach matów. Na przykład, każdy silny gracz jest zaznajomiony z typową ofiarą gońca na h7, typową ofiarą z wymiany na h5 i innymi podobnymi manewrami ofensywnymi. Jednak na przestrzeni wieków szczególnie sławny stał się jeden wzorzec ataku. Jest dość dobrze znany, ponieważ został nazwany na cześć gracza, który grał w nią w XVIII wieku. Prawdopodobnie każdy rosyjski uczeń mógłby powiedzieć nazwę tego manewru, nawet jeśli obudziłeś go w środku nocy. Dlatego jeśli kiedykolwiek marzyłeś o podróży do Rosji i budzeniu rosyjskich uczniów w środku nocy, to chyba czas, abyś i Ty zapoznał się z Legalną pułapką.

SIR DE LEGAL?

Pułapka Legala to pułapka ofensywna, w której gracz poświęca hetmana, aby dać mata wrogiemu królowi (lub uzyskać decydującą przewagę; więcej szczegółów w dalszej części). Legalną pułapkę odkrył w XVII wieku najsilniejszy szachista tamtych czasów, francuski wirtuoz Francois Antoine de Legall de Kermeru (znany również jako Sire de Legal).

The Legal Trap - Chessentials
Sire de Legal

W tym okresie Paryż był szachową stolicą świata, a najmocniejsi gracze świata zbierali się regularnie w słynnej Cafe de la Regence i grali przeciwko sobie. W jednej z tych partii, przeciwko nieznanemu przeciwnikowi, Legal odkrył fantastyczny pomysł, który później stał się integralną częścią szachowego dziedzictwa. Przyjrzyjmy się ruchom i kluczowemu punktowi gry. Legal bawił się białymi pionkami.

1 e2-e4 e7-e5

2 Ng1-Nf3 d7-d6

3 Bf1-c4 Bc8-g4

4 Nb1-c3 g7-g6

Zatrzymajmy się i spójrzmy na pozycję diagramu. Czarny naruszył już dwie ważne zasady otwarcia; przesunął swoje pionki zamiast figur w ruchach 2 i 4 i przedwcześnie rozwinął gońca

Biały jest w stanie ukarać te błędy za pomocą wspaniałego ruchu, który odkrył Legal:

5 Ng3xe5!!

Niesamowite odkrycie. Białe po prostu pozwalają czarnym wziąć hetmana w ruchu. Oczywiście oferta jest zbyt atrakcyjna, aby nie została przyjęta:

5… Bg4xd1

Ale w rzeczywistości pozwala to białym na zagranie mata w dwóch ruchach:

6 Bc4xf7+ Ke8-Ke7

7 Nc3-Nd5 mate

PARTNER PRAWNY CZY PRAWNA PUŁAPKA?

Powyższy diagram przedstawia podstawową pozycję Legalnej pułapki. Jednak silniejsi gracze mogli zauważyć, że czarne w żadnym wypadku nie są zmuszane do chwytania Białej Damy, gdy nadarzy się okazja. Jako przykład weźmy raz jeszcze grę Legala. Jego przeciwnik mógł odrzucić ofertę hetmana w piątym ruchu i zamiast tego schwytać skoczka na e5:

5…d6xe5

MAT LEGALA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry